gtag('config', 'UA-59938181-1');

Rýchorský prales

Rýchorský prales – Dvorský les

SILOTO PHOTO GALLERY – Rýchorský prales

Dvorský les – bizarní pralesovité porosty na hřebeni Rýchory v Krkonoších — velmi cenná přírodovědecká lokalita (známá též jako Rýchorský prales), nacházející se na horském hřebeni Rýchory v Krkonošském národním parku u obce Svoboda nad Úpou. Pro území jsou typické křivolaké porosty bučin ve vysoké nadmořské výšce.

Dvorský les
Rýchorský prales – Dvorský les

Na horní rovině Rýchor ve výšce 1 000 m n. m. se rozkládá tajuplný Dvorský les. Lokalita se nachází v II. Zóně KRNAP a tento prostor protínají dvě turistické značky, červená a žlutá. Lokalita je zajímavá krásnými bučinami s „rodinami“ starých buků s pokřivenými kmeny.

Dvorský les
Dvorský les – bizarní pralesovité porosty na hřebeni Rýchory v Krkonoších – – Twisted trunks of beech trees – old beech forest, Rýchory, Giant Mountains, Czech Republic

Nejvýchodnější částí Krkonoš se nazývá Rýchory a dosahuje výšky až 1033 m n. m. Rýchory jsou jedinečné tím, že jsou nejméně porušeným krkonošským místem.

Vyhlídka od Rýchorské boudy
Vyhlídka od Rýchorské boudy – Lookout from Rýchorská bouda

Rýchorský prales (Dvorský les) je významná přírodní rezervace, kde naleznete mnoho druhů chráněných rostlin. Najdete tady husté bučiny, zakrslé a pokroucené stromy, vzácné byliny a mech na větvích. Touto oblastí prochází mnoho turistických tras, není tedy problém se sem vypravit a užívat si pohledu na jednu z nejimpozantnějších částí Krkonoš. Mnohé možná zklame, že označení „prales“ není správné, částečně byl porost uměle založen a tajemný vzhled zajistila zvířata, která se sem chodila často ke konci 19. století pást – okusovala mladé stromky a deformovala je. Na podobě krajiny má svůj podíl i drsné zdejší podnebí.

Dvorský les is the easternmost One-thousander of Krkonoše. It marks the eastern ending of the main ridge of Rýchory. It is located approximatelly 3.5 km southwest from Žacléř, 10 km north from Trutnov and 6 km east from Janské Lázně. The mountain is located in the Krkonoše National Park.

SILOTO PHOTOGALLERY – Dvorský les

Vyhlídka od Rýchorské boudy
Vyhlídka od Rýchorské boudy – Lookout from Rýchorská bouda
Zarostlý opuštěný lom
Zarostlý opuštěný lom u Rýchorské boudy – Overgrown abandoned quarry near the Rýchorská bouda

 

SILOTO PHOTO GALLERY – Rýchorský prales
https://www.region-krkonose.cz/zajimava-mista/rychorsky-prales/
https://www.malaupa.cz/rychorsky-prales/

 

Leave a comment