gtag('config', 'UA-59938181-1');

Reliéfy Kamenného Úvozu

Kamenný úvoz – reliéfy

Nedaleko Pnětluk na Lounsku se na lesní cestě (modrá turistická značka) vyhloubené mezi pískovcovými bloky nachází zajímavé uskupení reliéfů vytesaných do pískovcových skal.

Najdeme zde především bizarní a zpitvořené obličeje nejrůznějších grimas, ale i celé figurální motivy (Kristus na kříži). V určení doby vzniku se poněkud tápe. Existují názory, že reliéfy vznikly na přelomu 19. a 20.století, ale jsou prý i svědectví pamětníků z Pnětluk, že reliéfy pocházejí ze 60.tých let 20.století od studentů sochařské školy v Hořicích. Je celkem možné, že část (biblické motivy) vznikly dříve a sochařští studenti úvoz ʺdozdobiliʺ později pitvornými obličeji. Ať tak či tak, časem reliéfy získaly pěknou patinu a zub času je omlel natolik, že se některé v pískovci téměř ztrácejí. Nikde jsem neobjevil, jsou-li reliéfy spočítány, ale vyslovit nějaké konečné číslo by bylo přinejmenším ošidné, protože úvozem je možné procházet tam a zpátky a stále objevovat nové a nové šklebící se ksichtíky.

Návštěvu Kamenného úvozu lze spojit s návštěvou blízké zříceniny hradu Pravda a nedalekého Čertova kamene, viz turistická trasa: Hrad Pravda a reliéfy Kamenného úvozu.

Reliéfy Kamenného úvozu
Reliéfy vytesané do pískovce v Kamenném Úvozu poblíž zříceniny hradu Pravda

 

Fotogalerie: https://www.siloto.cz/photogallery/index.php?/category/reliefy-kamenneho-uvozu

Trasa: https://www.siloto.cz/photogallery/index.php?/category/trasa-pravda

Trasa popis – turistika.cz: https://www.turistika.cz/trasy/hrad-pravda-a-reliefy-kamenneho-uvozu/detail

Zřícenina hradu Pravda: https://www.siloto.cz/zricenina-hradu-pravda/

Leave a comment