Braunův Betlém – Nový les u Kuksu
Hřibojedy, okres Trutnov, Královéhradecký kraj, Česko
GPS: 50°23’53.307″N, 15°51’2.315″E
Areál Nového lesa u Kuksu (nepřesně, ale rozšířeně též Braunův Betlém) je unikátní barokní sochařsko-krajinářskou realizací, vytvořenou v letech 1718–1732 za účasti významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílny pro hraběte Františka Antonína Šporka jako širší součást rezidenčního a lázeňského komplexu Kuks. Nachází se v Královéhradeckém kraji mezi městy Dvůr Králové nad Labem a Jaroměř, zhruba 2 km severně od Kuksu a zhruba 1 km od Stanovic, na jejichž katastru leží. Část sochařských prací v Novém lese je řazena k nejkvalitnějším dílům českého barokního sochařství. Od roku 2002 je areál chráněn jako národní kulturní památka.
Celým areálem nás provede naučná stezka „Půjdem spolu do Betléma“.

Historie
Dne 26. února 1717 koupil hrabě Špork od města Dvůr Králové nad Labem les na severním svahu nedaleko Stanovic a Žirče o rozloze zhruba 70 ha, zvaný od té doby Nový, a připojil jej k panství Choustníkovo Hradiště, k němuž patřil i Kuks a Stanovice. Na území lesa se nalézalo ložisko vysoce kvalitního, pevného pískovce, který v podobě skal a balvanů vystupoval nad povrch, z této lokality velmi pravděpodobně pochází i materiál soch v Kuksu. V letech 1718–1720 zde vznikly dvě poustevny svatého Antonína poustevníka a svatého Pavla poustevníka, okrasná a bylinářská zahrada s fontánami a vodotrysky a další drobnější objekty. Po Šporkově návštěvě Adršpašsko-teplických skal v květnu 1723 patrně začala vznikat Braunova sochařská výzdoba. Prvním provedeným dílem byl zřejmě reliéf Vidění svatého Huberta.
Občerstvení a možnost ubytování se nachází v nedalekém Kuksu, kde také můžeme obdivovat další Braunova díla – známý soubor alegorických soch a nově zrekonstruované budovy komplexu bývalých lázní a špitálu
SILOTO PHOTO GALLERY – Braunův Betlém
GALERIE NA MAPÁCH
www.braunuvbetlem.cz
wikipedia – Braunův Betlém
