gtag('config', 'UA-59938181-1');

Bretaň – Klášter Beauport

Bretaní po vlastní ose – 21. Abbaye Notre-Dame de Beauport

 

Opatství Beauport (Abbaye Notre-Dame de Beauport) se nachází v obci Paimpol, v části zvané Kérity, v departementu Côtes-d’Armor v Bretani. Bylo založeno v roce 1202 za pomoci Alaina Avaugoura (Alain de Goëlo), hraběte z Penthièvre, který řádu premonstrátů věnoval skalnaté návrší a bažinaté oblasti u moře zvané ʺLe Pré aux oies ʺ (Louka hus). Zakládající konvent byl povolán z Normandie (klášter Abbaye de la Lucerne u La Lucerne-d’Outremer).

Abbaye de Beauport
Abbaye de Beauport – zbytky kostela

 

Premonstráti nazývali své nové sídlo Bellus Portus (Krásný přístav), z čehož vznikl netypický název opatství: Beauport.

Název premonstráti vznikl podle mateřského kláštera řádu ve francouzském Prémontré, který založil roku 1120 Norbert z Xantenu. Jako samostatný řád potvrdil premonstráty roku 1126 papež Honorius II. (zpočátku se nazývali norbertini). První premonstrátský klášter v Čechách byl založen roku 1143 na Strahově olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem, který premonstráty do českých zemí přivedl.

Ve 13. a 14. století zažívá opatství Beauport mohutný rozkvět a prosperitu a celkem dobře se mu daří až do počátku 18. století, ale po roce 1750 bylo drancováno a dne 12..10.1790 je – po Velké francouzské revoluci – zcela uzavřeno.

Abbaye de Beauport
Abbaye de Beauport – zbytky opatství u obce Paimpol v Bretani

V roce 1797 kupuje část opatství obchodník Louis Morand. Zbytek se stal majetkem obce Kérity. V roce 1845 odkupuje od Louise Moranda část areálu hrabě Napoleon Poninski, který se velmi zasloužil o zachování opatství.

V roce 1859 hrozila demolice zbytku areálu (části opatství v majetku obce), ale prefekt departmentu byl proti a požádal o zařazení ruin Beauportu mezi historické památky.

V roce 1862 byl areál opatství – za významného přispění Prospera Mériméea (francouzský spisovatel, historik a archeolog, mimochodem autor románu Carmen, který byl předlohou pro světoznámou operu Georgese Bizeta), jenž tak naplňoval poslední vůli hraběte Napoléona Poninského – označen za ʺmonument historiqueʺ (významnou historickou památku), což znamenalo konec rabování a devastacím, jimž byl klášter vystaven v průběhu předchozích desetiletí. Hrabě Napoleon Poninski a jeho manželka Melanie Morand jsou pohřbeni v jižní uličce kostela.

Abbaye de Beauport
Abbaye de Beauport, Paimpol, Bretaň

V roce 1992 se místo stalo majetkem Conservatoire du Littoral (instituce založená roku 1975, pomáhající chránit kulturní dědictví pobřeží Bretaně) a ve stejném roce byl areál kláštera začleněn do programu péče a ochrany bretaňského pobřeží. Byly realizovány rozsáhlé konzervátorské a restaurátorské práce a díky tomu se opatství Beauport stalo v krátkém čase jednou z hlavních turistických atrakcí v Bretani.

Abbaye_de_Beauport
Abbaye_de_Beauport – půdorys

 

Otevřeno je od 15. června do 15. září každý den od 10:00 do 19:00 a zbytek roku od 10:00 do 12:00 a 14:00 do 17:00. V roce 2019 činilo vstupné 6 €. Pohyb po areálu je volný a omezen pouze otevírací dobou.

U Abbaye de Beauport se také nachází jeden z výchozích bodů pro cestu do Santiago de Compostela.

 

PHOTOGALLERY: https://www.siloto.cz/photogallery/index.php?/category/abbaye-de-beauport

Official Website: https://abbayebeauport.com

 


B R E T A N Í   P O   V L A S T N Í   O S E   –   O B S A H  

   

Leave a comment