gtag('config', 'UA-59938181-1');

Bretaň po vlastní ose – Vitré

Bretaní po vlastní ose: 02 – Vitré

Vitré – nejkřivější městečko Francie 🙂

Z Mét pokračujeme přes Paříž do Vitré. Délka trasy je cca 640 km. I když cesta vede okolo Remeše, nezastavujeme se tam, to je v plánu při zpáteční cestě. Na této trase už začíná výběr mýtného v mýtných branách. Dá se pohodlně zaplatit kartou. Nijak to nezdržuje a až do Paříže se jede skvěle. Podél dálnice jsou velmi pěkná parkoviště pro odpočinek. Toalety jsou v parádním stavu a čisté a ve stínu stromů se výborně relaxuje. Obchvat okolo Paříže už je horší. Je to holt velké město, ale pořád lepší než pražský okruh. Ovšem vedro začíná být veliké. Trefili jsme zrovna extrémní teploty, v celé střední Francii je okolo 40°. Ale nějak to zvládáme a okolo páté dorážíme do Vitré. Zde máme ubytování přes Airbnb, tedy v soukromí u místních. Francouzský manželský pár je milý a sympatický jen neumí ani slovo v jiné řeči než francouzštině. My zas nemluvíme francouzsky. Ale přesto se u krásně vychlazeného piva nějak domluvíme. Ubytování je skvělé. Snídaně byly prostě fantastické. Stále mě velmi mrzí, že jsem nestihl (neustále jsme byli v pohybu) do termínu 14 dnů ohodnotit na stránkách Airbnb toto ubytování. Omlouvám se Catherine a Phillipe! Dostali alespoň becherovku 🙂 . Naši hostitelé nám nejspíš dávají rady a tipy, ale nerozumíme jim ani slovo. Přesto nějak pochopíme, že se v centru Vitré dnes koná jakýsi trh a večer snad slavnost. Vyrážíme se podívat. Co se týče trhů a slavností, provázejí nás pak už celý pobyt v Bretani. V každém městečku, i v sebevětší díře kde se ocitneme, je buď pouliční trh nebo slavnost. Nemyslím stálý trh se zeleninou a tak, ale třeba pouliční blešák, večerní trh s řemeslnými výrobky, ranní trh s mořskými plody. Prostě uzavřou pár ulic v centru města, rozestaví stánky a je to. Trochu to komplikuje dopravu, ale vždy jsme se rádi podívali a něco nakoupili.

Nyní tedy vyrážíme na náš první trh a slavnost ve Vitré a vlastně až teď nám dochází, že už jsme v Bretani. Vitré už je bretaňské městečko! V bretonštině je to Gwitreg.

VITRÉ

Město se nachází na svazích řeky Vilaine v departementu Ille-et-Vilaine v Bretani. Má okolo 19 000 obyvatel. Vévodí mu mohutný kamenný hrad Château de Vitré postavený v roce 1070 na vrchu Sainte-Croix. Některé části původního kamenného hradu jsou dodnes viditelné. Ve 13. století byl hrad rozšířen a byly vystavěny charakteristické robustní věže. V současnosti je zde muzeum. Nejlepší výhled na hrad je od autobusové zastávky Tertres Noirs na ulici Rue de Brest (přechází na výpadovku do Rennes). Fotografie je z jiného místa.

Château de Vitré
Chateau de Vitré – medieval castle in the town of Vitré, France

V okolí hradu se dochovalo středověké jádro města v původní podobě. Domy zde pocházejí z 15. století.

Do historického centra Vitré to máme 10 minut pěšky. Vcházíme do ulice Rue d’En-Bas a nestačíme žasnout. Okamžitě se mi vybavují francouzské komiksy. Ty šíleně křivé domy v nich nejsou výplodem přehánějících kreslířů, existují, procházíme kolem nich. Vysoké hrázděné domy jsou tu na sebe natlačené a poslepované do nejrůznějších uskupení, které střídají „verandové domy“, jejichž první patra přesahují do uliček a vytvářejí podloubí. V přízemí mnoha domů je nějaký podnik. Buď malá kavárnička, hospůdka, vinárna, restaurace, palačinkárna, cukrárna či všechno dohromady. Zkoušíme první bretaňské pivo. Není špatné. Tato čtvrť rozhodně stojí za návštěvu.

Rue de la Poterie
Rue d’En-Bas
Rue de la Baudrairie
Rue de la Baudrairie
Rue d’En-Bas

Spletí uliček přicházíme ke kostelu Notre-Dame (česky asi kostel Panny Marie) z 15. století. Na jižní stěně kostela si nelze nevšimnou venkovní kazatelny. Je ozdobena fascinující arkádou, různými sochami včetně vyobrazení Trojice, symboly čtyř evangelistů a dvou smrtelných hříchů (chtíč a chamtivost).

Notre-Dame - kazatelna
Notre-Dame – kazatelna

Od kostela scházíme ulicí Rue Garengeot k náměstí generále de Gaulla u nádraží. Centrální část náměstí je zastavena pódiem, stoly a židlemi. Okolo jsou stánky s nejrůznějšími pochutinami. Jedná se o trh s místními produkty. Takže zkoušíme první francouzské sýry a první láhev cideru. A začínají hrát tahací harmoniky, flétny, dudy, kytary. Před pódiem s kapelou se objevují první tanečníci. Tradiční bretonské tance. Všímáme si, že nejjistějšími a nejelegantnějšími tanečníky jsou dámy a pánové v celkem pokročilém věku. Odhadujeme jim okolo sedmdesáti let. Ale hned se přidávají i mladší. Je vidět, že tyto tance už tolik neovládají, ale to nevadí, jde prostě jen o radost z tančení. Tradiční bretonská veselice s tancem a živou hudbou se nazývá Fest Noz. Vypadá to, že veselice potrvá dlouho, ale přeci jen na nás po dlouhé cestě padá únava. Města si užijeme ještě druhý den.

Náměstí generála de Gaulla

Druhý den (po opravdu skvělé snídani, kterou nám připravila naše domácí Catherine) se chystáme za naším prvním menhirem. Z centra města k němu vede modrá turistická značka. Cestu si zpestříme procházkou po ulici Rue du Val a Promenade du Val okolo hradeb a zpátky spletí uliček návštěvou hradu Vitré. Hrad se svými věžemi vypadá pohádkově.

Château de Vitré
Château de Vitré

Na plakátcích se dozvídáme o jakési večerní produkci na náměstí před hradem, takže o večerní program máme postaráno.

Pokračujeme po modré značce k menhiru „La Pierre Blanche“. Je to z Vitré směrem na jih k Argentré du Plessis, asi 2,5 kilometru od centra. Menhir tam opravdu je (GPS: 48°6’25.217″N, 1°14’0.935″W). Stojí uprostřed pole s mohutnou a hustou kukuřicí a tak tak vyčnívá. První menhir nám tedy zrovna nevyšel. Vracíme se doprohlédnout si město.

La Pierre Blanche
La Pierre Blanche

Naše cesta vede přes Jardin du Parc. Jardin du Parc (parková zahrada) je anglická zahrada v centru města. Byl vytvořen v roce 1867. Rozkládá se na 7 hektarech a postaven byl na potoku, což umožnilo vytvoření rybníku v srdci parku. Park obsahuje řadu vzácných dřevin jako ginkgo biloba (jinan dvoulaločný), libanonský cedr, cedr Himalájský, liliovník tulipánokvětý, tisovec dvouřadý a mnoho dalších.

Jardin du Parc
Jardin du Parc

 

Dále si jdeme prohlédnout kostel svatého Martina (Église Saint-Martin de Vitré) s vysokou věží, zbytky věže opevnění (Vestiges de la Tour des Clavier) a ještě jednou se osvěžit pohledem a pivem do spleti uliček se středověkými domy. Touto čtvrtí by se dalo procházet hodně dlouho.

Kostel svatého Martina
Church of the Saint-Martin, Vitré

Večer vyrážíme na představení na náměstí před hradem. Mágové. Nerozumíme ani slovo, ale triky a kouzla mají skvělá. A noční Vitré také stojí za prohlídku.

Rue d’En-Bas
Rue d'En-Bas
Rue d’En-Bas

SHRNUTÍ

Historická část města Vitré je úžasná.  Je to jedno z měst Bretaně, které si nejlépe zachovalo svůj původní vzhled se svými hrázděnými domy a domy s rozšířeným prvním patrem. Jeho hrad, hradby, sakrální stavby a uličky se středověkými domy jsou dokonalým příkladem města před 500 lety. Jo, zajímavostí je i veřejná doprava zdarma.

Nejzajímavější místa ve Vitré:

  • Hrad a muzeum Vitré
  • Promenáda du Val a městské hradby
  • Středověké domy na Rue d’En-Bas, Rue de la Baudrairie, Rue de la Poterie a Rue Notre-Dame
  • Kostel Notre-Dame a jeho venkovní kazatelna
  • Benediktinské převorství Notre-Dame
  • Kostel svatého Martina
  • klášter a muzeum Saint-Nicolas
  • Jardin du Parc

 

Další den pokračujeme v cestě. Teď už míříme do Carnacu. Jen si ještě cestou odbočíme k jednomu dolmenu. Je to La Roche-aux-Fées. Ta cesta stála za to. Je monumentální!

 


VÍCE FOTOGRAFIÍ NA SILOTO PHOTO GALLERY: BRETAŇ


B R E T A N Í   P O   V L A S T N Í   O S E   –   O B S A H  

   

 

Leave a comment