Bretaní po vlastní ose – 26. Trébeurden
Trébeurden je obec v severozápadní části departementu Côtes d´Armor v Bretani ve Francii. Toto přímořské letovisko leží na západním konci pobřeží růžové žuly na břehu zátoky Lannion, na území bývalé provincie Trégor. Sousedí s obcí Pleumeur-Bodou. Tenký pruh pozemku patřící Trébeurdenu dokonce odděluje ostrov Ile-Grande od obce Pleumeur-Bodou, ke které ostrov patří.
Jako kdekoli jinde v Bretani i v Trébeurdenu bylo zničeno mnoho megalitických památek. Některé byly použity jako stavební materiál, jiné byly vyvráceny z náboženských důvodů. Především v 17. století bylo zničeno mnoho kamenů na popud jezuitského otce Juliena Maunoira. V současnosti je v Trébeurdenu evidováno pouhých 12 megalitických památek:

– Menhir de Toëno na okraji zátoky Toëno vysoký 1,90 m
– Menhir de Bonne-Nouvelle (Menhir dobrých zpráv)
– Menhir Trovern nebo také Kerariou vysoký 2,1 metru
– Menhir de Run-ar-Gam vysoký 2,90 m
– Menhir Milin-ar-Lann
– Menhir l’Armor (Brnění) – velký menhir vysoký 3 m z šedé žuly
– Menhiry ve Véadès – Menhir la Bonne Femme /Dobrá žena/ vysoký 5 metrů a povalený menhir dlouhý 6 metrů
– Dolmen Lann Kerellec
– L’allée couverte de l’île Milliau – krytá ulička (dolmen) na ostrově Milliau
– L’allée couverte et menhir de Prajou-Menhir – krytá ulička (dolmen) a menhir Prajou-Menhir
– zbytky polo zasypaných dolmenů u Chapelle du Christ (Kristovy kaple) v centru Trébeurdenu.
Fotografie: https://www.siloto.cz/photogallery/index.php?/category/trebeurden
Předpokládá se, že většina menhirů byla součástí rozsáhlejších uskupení.
Největší a nejzachovalejší megalitickou památkou je Allée couverte et menhir de Prajou-Menhir (Krytá ulička a menhir Prajou-Menhir). Celek byl v roce 1956 klasifikován jako historická památka.

Krytá ulička je dlouhá přibližně 14 metrů a má dvě samostatné části. Vchod je umístěn na východním konci uličky. Před ním stojí ve vzdálenosti asi 12 metrů menhir. Architektonické uspořádání je podobné jako u dolmenu La Roche-aux-Fées, ovšem Prajou-Menhir je o mnoho menší.
Vzhledem k tomu, že se Trébeurden nachází v těsné blízkosti pobřeží růžové žuly (žulový masív Ploumanac’h se rozkládá v délce dvanácti kilometrů a vede od Trébeurdenu až do Perros-Guirec a je jedním z nejkrásnějších geologických míst ve Francii), má Trébeurden silný turistický potenciál. Turisty lákají především tato chráněná přírodní místa, pláže a megalitické památky.

Nové komunikační trasy vytvořené mezi městy v regionu koncem 19. století umožnily obyvatelům vnitrozemí (z regionů Lannion a Guingamp) častěji a snadněji navštěvovat pobřeží. Vybudování železnice do Lannionu v roce 1887 podpořilo příjezd dalších turistů.
První hotel byl postaven v letech 1894-1895.
První turistická kancelář byla založena v roce 1929 hoteliéry z města.
Během meziválečného období fungovalo v Trébeurdenu více než 30 hotelů a penzionů.
Před druhou světovou válkou bylo „pobřeží růžové žuly“ turisticky velmi přitažlivé. Pobřežní letoviska jako Trébeurden tehdy soustřeďovala polovinu turistického toku na severním pobřeží Bretaně.

Na začátku šedesátých let začal počet návštěvníků klesat v důsledku odlivu turistů do Španělska, kde je přeci jen o poznání teplejší klima i oceán. Mnoho hotelů tehdy svou činnost zastavuje a přeměňují se na obytné domy (například hotel Bellevue, který svou činnost zastavil v roce 1967).
V roce 2013 v Trébeurdenu působily už jen tři oficiální hotely.
Nicméně v okolí je velmi mnoho kempů a existuje i spousta jiných možností, jak a kde se ubytovat. Ovšem v posledních letech začínají počty turistů opět strmě stoupat.
Hlavní pláže v Trébeurdenu:
Tresmeur – velká pláž s jemným bílým pískem. Je to nejrušnější pláž ve městě;
Pors Termen – pláž poblíž přístavu, oblíbená u turistů pro nádherné panorama;
Pors Mabo – jemná písečná pláž, která se vyznačuje natočením na jih, což je v severní Bretani poměrně vzácné;
Goas Treiz – velká pláž na severozápadě města, méně oblíbená pro opalování, protože písek je zde hrubší.

Trébeurden má několik zálivů a pláží, kde je možné za odlivu provozovat lov a sběr mořských živočichů, v drtivé většině mušlí a ústřic. Tento lov a sběr je zdarma, ale je regulovaný ohledně sebraného množství a především se kontroluje minimální předepsaná velikost jednotlivých druhů měkkýšů. Hlavními místy sběru jsou pláž Goas Treiz a záliv Toëno.
V roce 2017 mělo město 3 637 obyvatel.
Více fotografií: https://www.siloto.cz/photogallery/index.php?/category/trebeurden