gtag('config', 'UA-59938181-1');

Bretaní po vlastní ose – paběrky

Bretaní po vlastní ose – 15. menhiro-dolmenové paběrkování

Carnac, Plouharnel, Erdeven

Během pobytu v Carnacu se nám podařilo prozkoumat rozsáhlá uskupení menhirů u Carnacu i Erdevenu, prošli jsme turistické trasy po dalších megalitických památkách v okolí obou obcí (např.: dolmeny de Kercado, Mané-Kerioned, Mané-Groh a další), navštívili Locmariaquer a poloostrov Quiberon. Bylo toho hodně, ale zdaleka ne dost, natož všechno. Tato oblast departmentu Morbihan je totiž megality prostě přímo prošpikována (a to jich zůstal zachován nejspíš jen pouhý zlomek). Poslední dva dny jsme tedy podnikli výlety po různě roztroušených menhirech a dolmenech v okolí Carnacu, Plouharnelu a Erdevenu, které leží tak trochu ʺstranouʺ hlavních menhirových řad a turistických tras.

Menhiry de Kerderff  GPS: 47.5939697N, 3.0916206W

Dvojice menhirů de Kerderff stojí na loukách ještě na území Carnacu (vzdušnou čarou asi 400 metrů od západního konce Méneckých řad). Nejsou snadno k nalezení, cesty nevedou tak úplně přesně jak jsou zakresleny v mapách, ale dostalo se nám rady od místních.

Menhir Kerderff
Menhiry Kerderff – jeden z dvojice menhirů u Carnacu

Dolmen Kerroch GPS: 47.5882300N, 3.1053167W

Po menhirech Kerderff  navštěvujeme obec Kerroch se stejnojmenným dolmenem. Zajímavý je i starý kříž zabudovaný v kamenné ohradě kolem jednoho z domů (je uveden i na mapách.cz). V obci Kerroch rozhodně stojí za zmínku restaurace La Cabane à Jo (https://www.facebook.com/lacabaneajo/). Chcete-li opravdu čerstvé mušle, ústřice či humry, je podnik La Cabane à Jo správnou volbou. Mají vlastní pěstírnu hned vedle v moři. A ceny jsou oproti restauracím v Carnacu nižší.


Abbaye Saint-Michel de Kergonan

V podstatě novodobý ženský klášter svatého Michala (Abbaye Saint-Michel de Kergonan). Byl postaven koncem 18. století. Od něj vede příjemná cesta ke klášteru svaté Anny (Abbaye Sainte-Anne de Kergonan). Tento klášter je mužský (benediktýni) a ještě modernější než Saint-Michel.

Saint-Michel Abbey of Kergonan
Saint-Michel Abbey of Kergonan, Plouharnel, department Morbihan, Brittany, France

Menhiry Vieux-Moulin (Menhirs du Vieux-Moulin a Alignements du Vieux-Moulin)

GPS: 47.6071622N, 3.1196128W

Hned za městečkem Plouharnel je vedle mohutných menhirů Menhirs du Vieux-Moulin (Menhiry u starého mlýna) ještě torzo řad Alignements du Vieux-Moulin (řady u Starého mlýna). Toto malé uskupení, ležící při silnici z Carnacu do Erdevenu D781, rozhodně stojí za návštěvu. Je evidentní, že obě malá uskupení jsou torzem většího celku, nejpravděpodobněji řad de Sainte-Barbe (ty ovšem zase mohly být částí jiného, většího uskupení). Vzhledem k určité nedokonalosti zarovnání do řady se také uvažuje, že menhiry mohly být součástí velkého kromlechu. Uskupení šesti kamenů působí velmi mile a žádné větší (autobusové) výpravy se zde nezastavují. Na louce u nich je možné se pohodlně usadit a lelkovat.

Alignements du Vieux-Moulin
Alignements du Vieux-Moulin – zbytek řad menhirů u Plouharnelu
Alignements du Vieux-Moulin
Pozůstatek řad menhirů nebo kromlechu – menhiry Vieux-Moulin u Plouharnelu
Historická fotografie Alignement Vieux Moulin
Historická fotografie Alignement Vieux Moulin, v pozadí mlýn (Moulin), autor: Zacharie Le Rouzic (1864–1939), zdroj: https://fr.wikipedia.org/wiki/Alignements_du_Vieux-Moulin

Historické foto: autor Zacharie Le Rouzic (1864-1939) – francouzský archeolog a historik, věnující se megalitickým památkám.

FOTOGALERIE: https://www.siloto.cz/photogallery/index.php?/category/alignements-du-vieux-moulin


Dolmeny Mané Remor GPS: 47.6145222N, 3.1187900W

Zbytky dolmenů na malém návrší. Dolmeny leží kousek od menhirů Vieux-Moulin. A od dolmenů Mané Remor je to necelý kilometr k dolmenu Crucuno a dolmenům Mané-Groh a zbytkům řad de Kerzérho (leží na turistické trase Mégalithes et Chateau á Erdeven).


Alignements de Sainte-Barbe GPS: 47.6086594N, 3.1326472W

Alignements de Sainte-Barbe (řady Svaté Barbary) – pozůstatky prokazatelně minimálně osmi řad menhirů o zmapované délce cca 400 metrů u osady Sainte-Barbe, které se dlouho říkalo jen ʺPen er Bloéʺ, což znamená: ʺvesnice na konci farnostiʺ. Dnes zde zbývá pouhých 67 vztyčených a 13 povalených kamenů. Některé z těchto kamenů jsou relativně velké a dosahují výšky nad zemí až 5 metrů. Kameny stojí v polích (v roce 2019 se tu pěstovaly brambory), ale podél nich vede úzká pěšinka, takže je možné je navštívit a projít. Řady nepochybně směřují k výše zmíněným menhirům Vieux-Moulin.

Jak se tak pohybujeme zdejší krajinou, nelze se ubránit pocitu, že dnes izolované a oddělené řady menhirů (Ménec, Kermario, Kerlescan, Le Petit-Ménec, Kerzérho, Vieux-Moulin i Sainte-Barbe) byly kdysi součástí jednoho obrovského celku tvořeného desítkami tisíc kamenů (viz třeba kresba Augusta Despereta z roku 1850).)

Alignements de Ménec
Alignements du Ménec 1850. Autor: francouzský výtvarník Auguste Desperet (1804 – 1865)

V osadě Saint-Barbe stojí zajímavá kaple Chapelle Sainte-Barbe de Plouharnel. Z osady je možné podniknou krátký výlet po červené turistické značce (trasa Chemin des Douaniers) k několika studánkám a středověkým prádelnám.

Středověká prádelna [lang=EN]Medieval laundry[/lang]
Středověká prádelna – bazén s vodou, kde se pralo prádlo
Také je možné dojít až do městečka Plouharnel. Přímo v jeho centru leží dolmen Rondossec (GPS: 47.6006794N, 3.1170367W).

Z Plouharnelu pokračujeme dále do již navštíveného Erdevenu. Vydáváme se na druhou stranu silnice D781 než leží řady de Kerzérho. V zarostlém lesíku stojí osamocený menhir (GPS: 47.6329789N, 3.1522611W), jehož jméno se nám nepodařilo vypátrat. Leží na fialové turistické stezce, která pokračuje přes centrum Erdevenu k dolmenu de Botlann (GPS: 47.6403497N, 3.1510014W).

Dolmen Botlann
Dolmen Botlann v Erdevenu

Pěkný malý dolmen zde stojí mezi rodinnými domky. Tato část Erdevenu vyrostla nedávno, domy jsou nové a moderní a dolmen už byl chráněn jako historická památka, takže už bez úhonypřečkal stavební činnost.

Ještě kousek za Erdevenem navštívíme dolmen Kerangré (gps: 47.6426758N, 3.1738231W) a dolmen Run-er-Siuzen (gps: 47.6526986N, 3.1785100W). Malé dolmeny s jediným mohutným balvanem, který zastřešuje komoru. Chodby a případné postranní komory se nedochovaly.

V okolí Carnacu jsme nejspíš nestihli navštívit všechny megalitické památky, ale bylo jich dost a nezklamaly nás.

Kompletní seznam megalitických památek v departementu Morbihan:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Sites_m%C3%A9galithiques_du_Morbihan

 

Více fotografií na SILOTO PHOTO GALLERY: https://www.siloto.cz/photogallery/index.php?/category/brittany
Menhiry: https://www.siloto.cz/photogallery/index.php?/category/menhirs
Dolmeny: https://www.siloto.cz/photogallery/index.php?/category/dolmens

SOUVISEJÍCÍ:

Bretaň – menhiry a dolmeny u Carnacu

 

B R E T A N Í   P O   V L A S T N Í   O S E   –   O B S A H  

 

 

Leave a comment