gtag('config', 'UA-59938181-1');

Bretaň – Locmariaquer – okruh

Bretaní po vlastní ose – 13. dolmeny v okolí Locmariaqueru

Návštěva komplexu Site Megalithique Locmariaquer na okraji Locmariaqueru nás příliš neuspokojila, a tak jsme po nahlédnutí do map narychlo vymysleli trasu po dalších místních dolmenech a menhirech.

Na okruh vyrážíme přímo z recepce areálu Site Megalithique Locmariaquer po ulici Route de Kergoloman do centra obce Locmariaquer.

Locmariaquer_trasa
Locmariaquer_trasa

Na zdech základní školy v Roulle de Bronso zrovna probíhá výstava dobových fotografií a pohlednic megalitických památek v okolí Locmariaqueru. Je tu vyobrazen i dolmen Table des Marchands a na mne v odkrytém stavu prostě působí víc. Od školy se pěšinou dostáváme na okraj obce k dolmenu Mané-Rutual.

Dolmen Mané Rutual
Dolmen Mané Rutual, také Mané Rutuel nebo Mané Rethual

Po obhlídce dolmenu se vracíme na Roulle de Bronso a kolem kaple Chapelle Saint-Michel míříme k tumulu Mané-er-Hroëk. Do interiéru tumulu se sestupuje hluboko dolů po strmých schodech. Sestoupí se do komory asi 5 x 5 metrů vytvořené z mohutných kamenných bloků. Působí tísnivě a připadáme si jako v hodně odolném krytu. Zajímavý hrob. Mimochodem, jak jsem se dočetl, v žádném dolmenu (neboli původně tumulu) se nenašly lidské ostatky. Je to zdůvodňováno složením půdy, ve které se měly všechny kosti beze stop rozložit.

Tumulus Mané-er-Hroëk také známý jako Mané-er-Ruyk u Locmariqueru v Bretani – vstup

Po prohlídce tumulu Er Hrouek (jinak také Mané-er-Hroëk,  Mané-er-Ruyk nebo Mané er Hroeck) pokračujeme ke slavnému dolmenu-tumulu ʺDolmen des Pierres Platesʺ (Dolmen z Plochých kamenů). Pierres Plates leží na pobřeží pár metrů od oceánu. Jde o velmi dobře zachovalý tumulus. Má i menhiry ʺstrážceʺ a ʺanténkuʺ. Jeho chodba je 24 metrů dlouhá, asi v polovine zalomená. Podél ní a na konci jsou drobné komory. Svítilna na prohlídku je – stejně jako u tumulu Er Hrouek výše – nutná! Dolmen Pierres Plates má také na několika kamenech rytiny hodně podobné těm na tumulu na ostrově Gavrinis. Oba naposled zmiňované tumuly jsou volně přístupné a otevřené. U Pierres Plates byl drobný problém s ohraničenou plochou před vstupem. Kvůli obnově porostu bylo zakázáno na ni vstupovat, takže by se nedalo dostat ani do samotného dolmenu. Inu, případnému porostu se omlouvám, ale v plážovém písku jsem se snažil nějakou rostlinu objevit opravdu marně.

Dolmen Pierres Plates
Dolmen Pierres Plates
Obrazce vyryté na kamenech v dolmenu Pierre Plates
Obrazce vyryté na kamenech v dolmenu Pierre Plates u Locmariaqueru

Od působivého Pierres Plates pokračuje cesta do osady Kerlud k dolmenu de Kerlud. Malý odkrytý dolmen, jehož strop tvoří jediná mohutná deska.

Kerlud Dolmen
Kerlud Dolmen

Od dolmenu Kerlud by se dalo odbočit a podél pobřeží dojít ke zbytkům dolmenu de la Pointe er Hourel, který leží na úzkém výběžku pevniny do moře, ale cesta by se o dost prodloužila, takže se k tomuto dolmenu vypravíme následně autem.

Dolmen er Hourel
Zbytky dolmenu er Hourel na ostrohu v moři u Locmariaqueru v Bretani

Pokračujeme tedy zpátky k parkovišti u areálu Site des Mégalithes, pak směrem ven z obce Locmariaquer k tumulu Mané-Lud. Do tohoto tumulu je také vstup volný. Do útrob se sestupuje po několika schodech a po projití krátké chodbičky se ocitáme v prostorné komoře. I v tomto dolmenu je patrné, jak jsou kamenné bloky mohutné. Také v tomto tumulu jsou kameny s rytinami.

Interiér tumulu Mané Lud u Locmariaqueru
Interiér tumulu Mané Lud u Locmariaqueru

Ještě dále směrem od Locmariaqueru leží další dolmeny: dolmen de Kerveresse, dolmen du Coët-Courzo, dolmen Er-Roh (Kercadoret), dva dolmeny de Kerran (stojí za návštěvu!), dolmen dit Roh-Vras-de-Pourhos. Vše u silnice D781. Ta je poměrně dost frekventovaná, takže to pěšky neriskujeme.

Pěší okruh tedy zakončujeme tumulem Mané-Lud a vracíme se na parkoviště. Celá trasa má okolo 8 kilometrů. Občerstvit se je možné pouze v centru Locmariaquer. Procházka byla velmi příjemná, zvlášť její přímořská část a drobná nespokojenost s návštěvou ʺAreálu Megalitůʺ se zcela rozplynula.

Všechny fotografie jsou na: SILOTO PHOTO GALLERY: Locmariaquer


VÍCE FOTOGRAFIÍ NA SILOTO PHOTO GALLERY: BRETAŇ


B R E T A N Í   P O   V L A S T N Í   O S E   –   O B S A H  

   

 

Leave a comment