gtag('config', 'UA-59938181-1');

Bretaň – Huelgoat

Bretaní po vlastní ose – 18. les Huelgoat

Obec Huelgoat najdeme v srdci pohoří Arreé (Monts d’Arrée), v přírodním parku Armorique (Parc Naturel Régional d’Armorique) v departementu Finistère v Bretani. Obec leží na břehu jezera, které bylo vytvořené mezi 16. a 18. stoletím a které zásobovalo vodou nedaleké stříbro-olověné doly pomocí 3 km dlouhého kanálu.

V okolí obce se rozprostírá les Huelgoat.
Jméno Huelgoat pochází z bretaňského ʺhuelʺ, což znamená vysoký a ʺgoatʺ, které znamená dřevo.

Huelgoat
Turistické cesty v lese Huelgoat

Les je v současnosti pod správou francouzské lesnické komise a Národní lesnické správy. Jde o státní les. Má rozlohu 10 km2. Režim opětovné výsadby pomohl nahradit většinu škod, které les utrpěl v bouřích 15. a 16. října 1987, kdy byly vyvráceny nebo jinak poškozeny stromy o rozloze 3,1 km2.

Les Huelgoat je u turistů (zvláště francouzských) velmi oblíbený a vyhledávaný. Divoký krajinný ráz oblasti a přírodní krásy pozůstatků starověkého lesa, který kdysi pokrýval vnitrozemskou Bretaň, působí impozantně (další zbývající částí je Brocéliandský les na východě Bretaně).

Stezkami vedoucími okolo obce a hlavně lesem Huelgoat se lze dostat k zajímavým přírodním a historickým památkám a archeologickým nalezištím. Mezi ně patří:

Le Chaos de RochersLe Chaos d’Huelgoat – Chaos of Rocks – Kamenný chaos

Skutečně nezapomenutelný je pohled na změť obrovských balvanů a výstředních skalních útvarů, která se táhne od okraje jezera podél řeky d’Argent do lesa Huelgoat. Chaotické a bizarní uskupení stovek až 20 metrů dlouhých, mechem obrostlých balvanů, vzbuzuje v návštěvníkovi překvapení a obdiv.

Huelgoat
Chaos de Rochers – Kamenný chaos v lese Huelgoat

 

Huelgoat
Chaos de Rochers – Kamenný chaos v lese Huelgoat

O vzniku tohoto podivuhodného geologického útvaru praví legenda, že obr Gargantua, který krajem procházel, byl vzteky bez sebe kvůli špatnému přivítání, které mu přichystali místní a naházel do Huelgoatu obrovské kulaté balvany z oblasti Léon na severu Finistère. Padaly po celé řece a po celém lese a vytvořily podívanou, kterou dnes vidíme

La Roche Tremblante – Trembling Rock – Viklající se kámen – je sedmi metrový a 137 tunový viklan, který je možné bez námahy rozhoupat, najdeme-li ten správný bod. Druidy byl prý považován za symbol univerzální rovnováhy

La Roche Tremblante
La Roche Tremblante – viklan vážící 137 tun v lese Huelgoat v Bretani

Le Champignon neboli Houba – velký balvan vážící asi 200 tun vyvážený na menším. Tento útvar se ovšem nachází skrytý v malém lesíku naproti supermarketu Intermarché u silnice, která spojuje Huelgoat s Berrienem

La Mare aux Fées – Jezírko víl

Legenda říká, že víly si tu během dne česaly své dlouhé vlasy hřebeny ze zlata a používaly jezírko jako zrcadlo. Pokud by však byla nějaká víla přistižena a mluvila s chlapcem, byla by za trest uvržena do rybníka a utopila by se!

Prý jsou opravdu vidět víly na dně rybníka za svitu měsíce. Ale pozor! Proměňují se v ošklivé bezzubé čarodějnice, které na vás mohou seslat zlé kouzlo!

– La Mare aux Sangliers – Jezírko divočáků

Říká se, že víla lesa dala vodám křišťálově čistému jezírku léčivé schopnosti.

Druhá legenda říká, že Paní jezera přišla za Artušem a zatímco se zde koupal a vyléčila jeho rány magickou vodou z jezírka.

Le Camp d’Artus, Artušův tábor, na ostrohu kopce jsou pozůstatky galského oppida, které mělo rozlohu 30 hektarů a bylo obehnáno 4 metry vysokým valem. Tyto obranné valy ze dřeva a kamenů jsou známy pod označením ʺMurus Gallicusʺ . Oppidum bylo používáno jako útočiště proti římské invazi v roce 57 před n. l. Až později místo získalo přezdívku odkazující na Artušovské legendy. Místo bylo odkryto sirem Mortimerem Wheelerem. Popsáno je údajně i Juliem Caesarem.

La Grotte d’Artus neboli Artušova jeskyně – přírodní úkryt vytvořený do sebe zaseknutými skalami

Grotte d'Artus
Artušova jeskyně v lese Huelgoat

– Le Ménage de la Vierge – Chaos of the Household of the Virgin – Domácnost Panny Marie

V místním folklóru je toto místo, které je částí Le Chaos de Rochers  (Kamenného chaosu) označováno jako dům Panny Marie.
Napadané balvany skutečně vytvářejí úkryt s podivně tvarovanými kameny připomínající předměty každodenní potřeby.
Můžeme zde nalézt kotel, naběračku, pár měchů, křesla a postel. Můžeme dokonce spatřit Ježíšovu kolébku!

Le Ménage de la Vierge
Místo, které je částí Le Chaos de Rochers (Kamenného chaosu) je označováno jako dům panny Marie

menhiry volně roztroušené v Huelgoatu a okolí

Menhir de Kerampeulven u Huelgoatu, v obci Kerampeulven

Huelgoat – těžební město

Už Římané využívali zdejší oblast k těžbě stříbra.

Němečtí horníci postavili v 16. století dva kanály za účelem provozování hydraulických strojů v dole, který ležel v srdci lesa. Z toho však dnes už nic nezbylo.

Místní těžařský průmysl dosáhl svého rozkvětu v 18. a 19. století. Ročně zde vytěžilo asi 1 600 horníků až 700 tun olova a téměř 2 tuny stříbra.

Přístup do lesa Huelgoat je snadný, parkovat je možné ve městě a na parkovištích. Lesem vede velké množství stezek, u nichž jsou rozmístěny orientační tabule. Také je zde spousta malých lesních pěšin, kterými je možné si cestu zkrátit i prodloužit, ale vyloženě ztratit či zabloudit se v Huelgoatu snad nedá.

Huelgoat
Balvany v lese Huelgoat

Také je možné navštívit Le Moulin du Chaos, fungující vodní mlýn z roku 1339.

Mimochodem z vesnice Huelgoat pocházeli předci amerického spisovatele a básníka Jacka Kerouacka.

 

 


VÍCE FOTOGRAFIÍ NA SILOTO PHOTO GALLERY: BRETAŇ


B R E T A N Í   P O   V L A S T N Í   O S E   –   O B S A H  

   

 

Leave a comment