Menu

Mosty nedokončené dálnice

14. 6. 2017 - --- RUINEX, --- Turistické cíle
Mosty nedokončené dálnice

Mosty nedokončené protektorátní dálnice

Mělo by se spíše říkat „Nedokončené mosty Baťovy dálnice“. První projekt dálnice vznikal ve dvacátých letech dvacátého stolezí a jde o český „prvorepublikový“ projekt. Ovšem i tehdy se potýkal s nejrůznějšími problémy, především finančními. Roku 1937 vstupuje na scénu zlínský podnikatel Jan Antonín Baťa a předkládá ambiciózní projekt rozvoje státu, jehož součástí je i řešení silniční dopravy s následným propojením do celoevropské sítě. Navrhuje magistrálu, která by začínala na československo-německé hranici u Chebu, poté by jižně od Prahy pokračovala k Brnu, odtud přes Zlín a následně údolím Váhu do oblasti východního Slovenska a končila by u hranice s Rumunskem.
Německá okupace paradoxně nepřinesla zánik realizace. Naopak, v terénu byla zahájena skutečná výstavba dálnice. Proto často bývá označována pojmem „protektorátní dálnice“.
Většina mostů nedokončené dálnice se nachází na Moravě.

Protectorate unfinished highway bridges

Construction of bridges was started at 1939 but at 1950 was by communist regime the construction of highway stopped. In the years 1965-1975 was carried construction of a water reservoir Svihov and both bridges were flooded almost to the level of the deck.

 

RUINEX PHOTO GALLERY – NEDOKONČENÉ MOSTY – UNFINISHED BRIDGES

Bernartice
okres Benešov, Středočeský kraj, Česko
GPS: 49°41’57.300″N, 15°6’6.210″E

Stavba mostů byla započata r. 1939, ale r. 1950 byla výstavba dálnic komunistickým režimem zastavena. V letech 1965 – 75 probíhala výstavba vodní nádrže Švihov a oba mosty byly zatopeny téměř po úroveň mostovky.
Projekt dálnice D1 dokončené r. 1977 byl kvůli vodní nádrži přepracován a tak vede o několik stovek metrů jižněji.
Mosty jsou nepřístupné, nacházejí se v ochranném pásmu vodní nádrže.

 

 

RUINEX PHOTO GALLERY – NEDOKONČENÉ MOSTY – UNFINISHED BRIDGES

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *